Wymiana gazowa: Tlen przenika z pęcherzyków płucnych do naczyń włosowatych, na tej samej zasadzie dwutlenek węgla przenika z naczyń włosowatych do wydychanego powietrza. Tlen pobrany z pęcherzyków płucnych dociera z krwią do wszystkich komórek ciała. Wymiana gazowa odbywa się równolegle.

Błąd w rys.

Na pierwszym rys. - Płuca kręgowców jest błąd. Rys. 4 to tylko płuca ssaka, a nie ptaka. Ptaki nie mają pęcherzyków, tylko "rurki".

19:33, 21 lut 2006 (CET)

Artykuł stanowczo do poprawy i poszerzenia

Po pierwsze - zawarte w tym artykule informacje są zdawkowe i bardzo ogólne - nie brak też błędów - jak w składzie powietrza wdychanego i wydychanego. Po drugie - brak wielu ważnych informacji - jak na przykład o ochronie płuc przez opłucną itd. Przydałoby się również omówienie wymiany gazowej na zasadzie dyfuzji. Oraz poprawienie rysunku porównującego płuca (może ktoś znajdzie lepszy) i dodanie opisu. Zaczynam zabierać się za ten artykuł, ale to chwilę potrwa. Jeśli ktoś ma jakieś propozycje to niech pisze na forum, wszelkie uwagi się przydadzą.

Skład powietrza

Proponuję zaokrąglić skład - dla każdego miejsca na ziemi skład jest inny, różnice zależą też od szybkości, głębokości oddechu itp., więc nie powinno być tak dokładnych danych. Poza tym w atmosferze występują śladowe ilości innych gazów, dlatego lepiej argon i wszystkie pozostałe ująć jako "inne". No i można by ten skład wypunktować, bo troszkę nieczytelny.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się