W Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 10 grudnia 2014 roku[1] ustalone zostały następujące rodzaje pozwoleń radiowych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej:

Kategoria 1

Uprawnia do używania radiostacji amatorskich, pracujących z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 500 W we wszystkich zakresach częstotliwości, przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Warunki wydania pozwolenia radiowego kategorii 1:

  • posiadanie przez wnioskodawcę świadectwa klasy A lub B operatora urządzeń radiowych lub świadectwa równoważnego,
  • posiadanie przez wnioskodawcę pozwolenia wydanego przez właściwy do tego organ zagraniczny, które nadaje uprawnienie do używania radiostacji amatorskiej pracującej z maksymalną mocą wyjściową nadajnika co najmniej 500 W, w przypadku gdy wnioskodawca nie jest obywatelem państwa będącego członkiem CEPT.

Pozwolenie kategorii 1 wydaje się na okres nieprzekraczający 10 lat.

Kategoria 3

Uprawnia do używania radiostacji amatorskich pracujących z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 100 W w następujących zakresach częstotliwości:

Pozwolenie kategorii 3 wydaje się na okres nieprzekraczający 10 lat osobie fizycznej posiadającej świadectwo klasy C lub D operatora urządzeń radiowych lub świadectwo równoważne.

Kategoria 5

Uprawnia do używania radiostacji amatorskich bezobsługowych pracujących na częstotliwościach:

  • do 30 MHz z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 50 W,
  • powyżej 30 MHz z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 15 W.

Pozwolenie kategorii 5 wydaje się na okres nieprzekraczający 5 lat osobie, która ukończyła 18 lat i posiada świadectwo klasy A lub B operatora urządzeń radiowych lub świadectwo równoważne.

Pozwolenie dodatkowe

Uprawnia do używania radiostacji amatorskich, pracujących z maksymalną mocą wyjściową nadajnika określoną w tym pozwoleniu, nie większą jednak niż 1500 W, we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu udziału w zawodach lub zapewnienia innego okazjonalnego przekazu informacji.

Pozwolenie dodatkowe wydaje się na okres określony we wniosku osobie posiadającej pozwolenie kategorii 1. Okres ten nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Informacje dodatkowe

Polskie świadectwa operatora klasy A i B są zgodne z zaleceniem CEPT T/R 61-02 (HAREC), natomiast pozwolenia radiowe są zgodne z zaleceniem CEPT T/R 61-01 i uprawniają do krótkotrwałego używania radiostacji amatorskich poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w krajach które również uznają T/R 61-01.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 5 grudnia 2008 roku[2] wycofało konieczność znajomości alfabetu Morse’a na egzaminach na radiooperatora w służbie amatorskiej.

Zobacz też

Przypisy

  1. Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki: Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z 10 grudnia 2014 w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. [dostęp 2016-04-20].
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2008 r. w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. [dostęp 2016-04-20].

Linki zewnętrzne

  • Pozwolenia radiowe w służbie amatorskiej na stronach UKE

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się